БОРЩІВНИК – ОТРУЙНИЙ І НЕБЕЗПЕЧНИЙ!


Інформація для керівників міських, селищних, сільських рад, організацій та населення Жовківського району по боротьбі з борщівником  Сосновського. 
Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi) — отруйна багаторічна трав’яниста рослина родини зонтичних. Борщівник має особливо великі розміри (до 3-4,5 м висоти, з товщиною стебла до 10 см). Суцвіття – зонтик, цвіт рослини має зеленуватий відлив, стебло та листя – шорсткі. Цвіте борщівник у червні – липні. Насіння може досягати стиглості й за умови, якщо стовбур рослини зрізати. Він легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні ні заморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті. Одна рослина борщівника Сосновського дає 15-20 тисяч летючих насінин. Причому вони можуть прорости в ґрунті навіть через 10-12 років. 
Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік гарантований. Підступність борщівника в тому, що реакція в результаті опіку проявляється через кілька годин. Ознаками ураження шкірного епітелію борщівником є почервоніння, локальний набряк, пекучий біль; у важких випадках – пухирі з прозорою рідиною. Площа опіків може сягати 15-40% тіла. Загалом лікування триває 5-10 днів, а при зволіканні розтягується до трьох тижнів. Іноді проводяться навіть оперативні втручання. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, підвищується температура. Борщівник Сосновського викликає й алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.
Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри, всі роботи по його знищенню необхідно проводити в захисному одязі.
         Заходи боротьби з борщівником Сосновського:
  1. В населених пунктах рекомендуємо:
  • знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання ґрунту з подальшим висіванням на цих ділянках рослин, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву;
  • викопувати рослини борщівника із коренями і знищувати їх методом захороненням у санітарних ямах на малих площах.
  • зрізувати основний корінь борщівника на глибині 10-15 см, щоб не допускати росту рослини із бічних сплячих бруньок;
  • періодично скошувати рослини до початку цвітіння;
  • по можливості – випасання вівцями і коровами молодих рослин борщівника (що виявилося ефективнішим від викопування).
    Не припиняти такі роботи протягом кількох років до тих пір, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в ґрунті.
  • 2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, розпайованих землях і т.д. рекомендується:
  • періодично викошувати рослини до початку цвітіння;
  • застосовувати гербіциди, зареєстровані в Україні, на основі гліфосатів (раундап і його аналоги). Першу обробку слід проводити навесні, коли висота рослин не перевищує 50 см, що дозволяє безпечно проникнути в центр його заростей, з повторною обробкою після відростання рослин. Односезонна обробка не приносить результату, на наступний рік виникають масові сходи, а ще через 2 роки результати роботи нівелюються. 
    В разі проведення хімобробок забороняється випасання худоби та заготівля сіна у радіусі 300 м від оброблених територій протягом 15 діб. Забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м від місць постійного перебування людей.
    Боротьба буде ефективною, коли проводиться одночасно на всій заселеній території.
    При знищенні борщівника Сосновського не допускається: скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів; застосовувати незареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди; під час роботи з борщівником не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла; не можна близько підходити до рослин чи заростей борщівника,брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, фотографуватись.
    Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у т. ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
    Винищувальні заходи, починаючи з весни, повинні проводити всі землевласники і землекористувачі, а також «Райавтодор» у придорожніх смугах та «Укрзалізниця» уздовж залізничних колій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *