Забірська сільська рада та громада с.Забір’я щиро вітають із присвоєнням почесного звання “ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ” Федика Зіновія Григоровича – доцент Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, м. Київ.
Біографія:
Зіновій Григорович Федик народився 20 квітня 1949 року в селі Забір’я. Тут пройшли його дитячі й юні роки.Тут закінчив сільську школу. Після школи вступив в Івано-Франківське художнє училище, відділення художньої різьби по дереву та Львівську Академію Мистецтв, де учителями зі скульптури були Валентин Борисенко, Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько.Особливе значення у творчому
розвитку Зіновія Федика мали заняття у майстерні тодішнього ректора Академії В. Борисенка, де студент проводив майже увесь вільний від навчання час і отримав найбільший практичний досвід створення скульптури.
З 1980 р. — на викладацькій роботі у Київському державному художньому інституті (нині — НАОМА): спершу старший викладач, а з 2005 р. — доцент кафедри рисунку,має відзнаку «За багаторічну плідну працю в галузі культури». Працює в жанрах станкової та монументальної скульптури, в техніці різьблення по дереву та каменю, виливає свої скульптури в бронзі.
Викладає рисунок на II курсі скульптурного факультету та IV і V курсах факультету архітектури.
У 1989–1990 рр. стажувався у Санкт-Петербурзькій академії мистецтв.
З 1977 року учасник понад 60 всеукраїнських художніх виставок. З 1997 має три персональні виставки, бере участь у великих скульптурних салонах 2007,2008, 2011, 2012 років та трьох міжнародних симпозіумах зі скульптури.
Член Національної Спілки художників України.
В 2013 році закінчив роботу над посібником «Рисунок торса людини». Міністерством освіти і науки проведені розгляд й експертиза цієї книги та ухвалено її до видання з рекомендацією міністерства як навчального посібника для студентів ВНЗ. В минулі роки написані 7 методичних розробок до навчальних програм. Скульптор є постійним автором публікацій у науковому збірнику Української академії мистецтв.
Творчими принципами митця є продовження великих реалістичних традицій української школи образотворчого мистецтва, закоріненість в традиції рідної землі, вивчення традицій світового мистецтва, а також постійний пошук і експерименти в творчості. Митець вважає, що розвиток як в мистецтві, так і в науці розвиток закінчується, де закінчуються пошук та експерименти.
Найвизначнішими своїми творами митець вважає пам’ятники Св. Василію Великому (Київ, 2011), академіку М. А. Павловському (Київ, 2005), загиблим односельчанам (Росія, 1982), скульптурну композицію «М. В. Гоголь» та портрет Б.Ступки.
Твори зберігаються в музеях України та приватних колекціях Канади, Німеччини, Бельгії, США.
Стаття про З. Г. Федика вміщена в довіднику «Всесвітній мистецький лексикон» (Saur allgemeines kunstler — lexicon,Лейпциг, 2004) у 33 томах, який виходить раз на сто років.
Зіновій Федик живе і працює в Києві.
Твори
2 Responses to З. Г. Федика щиро вітаємо з високою державною нагородою