Житлова субсидія не призначається у 2019 році, якщо:
- особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень;
- володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соціальним захистом населення;
- особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним спосіб набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб;
- боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень);
- власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї;
- за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у осіб взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;
- у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були відсутні і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Субсидія надається на житлово-комунальні послуги у грошовій формі, субсидія на придбання твердого палива надається у готівковій формі
Відповідно до програми житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом та комунальних послуг (тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот). Крім того, один раз на рік, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, надається грошова субсидія на їх купівлю (Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).
Постановою Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» прийняті єдині для всієї України норми житла та споживання комунальних послуг, на які може бути призначена субсидія.
Субсидії на житлово-комунальні послуги у 2019 році призначається:
Оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем проживання). Призначення субсидії здійснюється на підставі заяви та декларації.
Документи можуть бути подані особисто або надіслані поштою, а саме:
- заява на субсидію;
- при наймі житла — договір оренди;
- декларація про доходи.
Заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли:
– не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника;
Субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців і розраховується:
- на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня
- на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня
Для домогосподарств, які використовують природний газ / електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
З 7 лютого 2019 року субсидія не призначається і термін її дії на наступний період не продовжується, якщо у громадян є борг по оплаті комунальних послуг строком більше одного місяця (Постанова Кабміну № 62 від 06.02.2019).
Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій.
– зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
– зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
– зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
– зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
– настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
- зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ;
- встановлення нової дати початку (закінчення) опалювального періоду;
- встановлення КМ нового розміру частки витрат громадян на оплату ЖКГ;
- зміни соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами;
- проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.
Перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення:
Розрахунок субсидії:
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:
– заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;
– пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
– допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
– грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи.
До сукупного доходу домогосподарства не включаються такі соціальні виплати:
– частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
– частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
– одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”;
– державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
– допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
До сукупного доходу також не враховуються:
– аліменти, отримані на дітей; сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати);
– доходи від розміщення депозитів;
– допомога громадських та благодійних організацій;
Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, враховується:
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, – у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Доходи від реалізації молока враховуються у розмірі 30 відсотків нарахованих сум.
однієї мінімальної заробітної плати – для платників єдиного податку першої групи;
двох мінімальних заробітних плат – для платників єдиного податку другої групи;
трьох мінімальних заробітних плат – для платників єдиного податку третьої групи.
При цьому для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку першої – третьої груп, не враховується дохід, отриманий самозайнятою особою, та дохід від провадження підприємницької діяльності, інформацію про які подано ДФС на запит структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.